آموزشی, مقالات

آرمیچر چیست و چه اجزایی دارد؟

آرمیچر Armature

آرمیچر Armature چیست؟

همه ما علاقه به کارهای رباتیکی داریم و هر چیزی در این زمینه توجه شما را به خودش جذب می کند. ساخت کارهای دستی و یا قطعات رباتیکی، موتورها و … توجه هر شخصی رابه خودش جلب می کند. موتور الکتریکی، جزو اختراع های بی نظیر در تاریخ می باشد! با این وسیله امروزه برق تولید می شود و  همچنین می توان وسیله های مختلف را به حرکت در آورد.

احتمالا واژه‌ی موتور الکتریکی را شنیده اید، در قرن نوزدهم میلادی، آرمیچر ( محور سیم پیچ شده ای که در داخل استوانة استارت و یا دینام قرار دارد) به عنوان جنبه های فنی معرفی شد و معنی آن  به عنوان نگه دارنده آهنربا نامیده شد، این ماشین الکترونیکی که می توان از آن به عنوان موتور الکترونیکی ( تولید انرژی جنبشی ) و ژنراتور ( تولید انرژی الکتریکی ) استفاده کرد، آرمیچر  Armature بخشی از این موتور است که ولتاژ ورودی در آن اعمال می شود و می توان اینطور نامید که بخشی از ژنراتور که در آن ولتاژ تولید می شود.

با توجه به ساختار اتومبیل ها، تمام بخش های چرخان (روتور) یا ایستاده (استایور) نامیده می شوند. در مدل ژنراتوری، هر چه قدر تعداد حلقه‌های سیم‌ پیچ شده در  آرمیچر بیشتر باشند و همچنین هر چه  قدر خطوط قوای مغناطیسی آهنربای آن قوی‌تر و ربایی بالاتری داشته باشد سرعت گردش آرمیچر زیادتر می شود در نتیجه ولتاژ دو سر آرمیچر بالاتر خواهد رفت.

 

 

آرمیچر

آرمیچر

 

 

اجزای تشکیل دهنده آرمیچر چیست؟

  1. آهن رباها: هر آرمیچری دو آهنربا با قطب‌های مخالفی دارد که وظیفه‌ی این دو آهن ربا این است که باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در آرمیچر می شوند.

       2. سیم پیچ :  : سیم پیچ ها و یا نام دیگر آن ها الکترومغناطیسی است و در ایجاد گشتاور در آرمیچر  کمک می کند

       3. محور: استوانه ای و از جنس فولاد است. فولاد دارای خاصیت مغناطیسی قوی است و مزیت استحکام مکانیکی آن سبب شده تا به واسطه‌ی این خاصیت ها این فلز در مقابل تنش‌های برشی یا تنش‌های کششی         و پیچشی از مقاومت مناسبی برخوردار می‌باشد.     

       4. بلوک کربن فشرده ( زغال ) :جایگاه قرار گیری زغال در دو طرف کلکتور می‌باشد که وظیفه تولید الکتریسته و همچنین روان کنندگی دارد.

       5. آرماتور: یک سیلندر از جنس آهنی که مجهز به روکش نصب شده بر روی یک محور است، که مجموعه‌ای از سیم ها در آن قرار گرفته  آهنی که در آرماتور وجود دارد به حد زیادی میدان مغناطیسی را افزایش               می‌دهد، این عمل باعث افزایش کشتاور بر روی آرماتور می‌گردد.

       6. بالشتک آرمیچر: یک آهن ربا در میان یک پوشش عایقی که متصل به دو زغال است. بالشتک هنگام اتصال مدار خارجی موجب حرکت آرمیچر می شود و با ایجاد میدان  مغناطیسی کمک بسیاری به چرخش موتور          می‌کند و این قسمت مانع از ورود گرد و غبار و حتی اشیای خارجی به داخل آرمیچر می‌ شود.

      7. کلکتور: کلکتور از تیغه‌های مسی ذوزنقه ای شکل که به خوبی عایق بندی شده و روی هم پرس شده اند تشکیل شده. وظیفه‌ی اصلی کلکتور در آرمیچر ایجاد تماس و یا اتصال بین سیم پیچ و مدار الکتریکی                  خارجی است.

 

 

آرمیچر

آرمیچر

 

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[کل: 2 میانگین: 3]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code