آموزشی, مقالات

آرمیچر چیست و چه اجزایی دارد؟

آرمیچر Armature

آرمیچر Armature چیست؟

آرمیچر چیست؟ در اصطلاح علمی آرمیچر Armature ، محور سیم پیچ شده‌ای که در داخل استوانه استارت و یا دینام قرار دارد گفته می‌شود. در اصطلاح فنی ، آرمیچر به‌ عنوان نگه دارندۀ آهنربا نامیده شد. این ساده ترین تعاریف برای این وسیله است. در ادامه توضیحات مفصلی از این وسیله خواهیم داد.

همه ما علاقه به کارهای رباتیکی داریم و هر چیزی در این زمینه، توجه ما را به خودش جذب می‌کند. ساخت کارهای دستی و یا قطعات رباتیکی، موتورها و …، توجه هر شخصی را به خودش جلب می‌کند. موتور الکتریکی، جزو اختراع‌های بی‌نظیر در تاریخ می باشد! با این وسیله، امروزه برق تولید می شود و همچنین می‌توان وسیله‌های مختلف را به حرکت در آورد.

با توجه به ساختار اتومبیل ها، تمام بخش های چرخان (روتور) یا ایستاده (استایور) نامیده می شوند. در مدل ژنراتوری، هر چه قدر تعداد حلقه‌های سیم‌ پیچ شده در  آرمیچر بیشتر باشند و همچنین هر چه  قدر خطوط قوای مغناطیسی آهنربای آن قوی‌تر و ربایی بالاتری داشته باشد سرعت گردش آرمیچر زیادتر می شود در نتیجه ولتاژ دو سر آرمیچر بالاتر خواهد رفت.

آرمیچر Armature چیست

آرمیچر Armature چیست

آرمیچر چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم آرمیچر (Armature) چیست؟ باید بگوییم آرمیچر قسمتی از موتور الکتریکی می‌باشد که ولتاژ ورودی به آن اعمال می‌گردد، یا قسمتی از ژنراتور می‌باشد که ولتاژ در آن تولید می‌گردد. با توجه به ساختمان خودرو، هر کدام از قسمت‌های ایستاده (استاتور) یا چرخان (روتور)، می‌توانند به‌عنوان آرمیچر باشند.

در مدل ژنراتوری، هرچقدر حلقه‌های سیم ‌پیچ آرمیچر تعدادشان بالاتر باشد و همچنین هرچقدر خطوط قوای مغناطیسی آهنربای آن قدرت بیشتری داشته باشد، یا هر چقدر گردش آرمیچر سریع‌تر باشد در نتیجه ولتاژ دو سر آرمیچر بالاتر خواهد رفت.

سه تا از معایب عمده در این وسیله عبارتند از:

  • باز بودن مدار آرمیچر (وصل نبودن سیم‌ها)
  • اتصال کوتاه
  • اتصال سیم‌ پیچ آن به بدنه

 

سیم‌ پیچی آرمیچر (Armature)

حالا که توضیح دادیم آرمیچر چیست بیایید با سیم پیچی آرمیچر هم آشنا شویم. سیم پیچی این وسیله به‌وری است که جریان برق از یک سمت وارد شده و از آن سمت بیرون می‌رود. آهنرباهایی در اطراف این وسیله وجود دارد. وقتی از داخل سیم پیچ، جریان برق عبور می‌کند، سیم پیچ به آهنربا تبدیل می‌شود و با آهنرباهایی که در اطرافش وجود دارد قطب‌های همنام ایجاد کرده و به‌خاطر اینکه نمی‌تواند حرکت کند مجبور به چرخش در مکان مشخص‌ شده است.

اجزای تشکیل دهنده آرمیچر

آرمیچر

اجزای تشکیل دهنده آرمیچر چیست؟

۱- آهنرباها: هر آرمیچری دو آهنربا با قطب‌های مخالفی دارد که وظیفه‌ی این دو آهنربا این است که باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در آرمیچر می شوند.

۲- سیم پیچ :سیم پیچ‌ها که نام دیگر آن‌ها الکترومغناطیسی است، در ایجاد گشتاور در آرمیچر کمک می‌کنند.

۳- محور: محور، استوانه‌ای و از جنس فولاد است. فولاد دارای خاصیت مغناطیسی قوی است و مزیت استحکام مکانیکی آن سبب شده تا به واسطه‌ی این خاصیت‌، این فلز در مقابل تنش‌های برشی یا تنش‌های کششی و پیچشی از مقاومت مناسبی برخوردار ‌باشد.

۴- بلوک کربن فشرده (زغال): جایگاه قرارگیری زغال در دو طرف کلکتور می‌باشد که وظیفۀ تولید الکتریسته و همچنین روان کنندگی دارد.

۵- آرماتور: یک سیلندر از جنس آهنی که مجهز به روکش نصب شده بر روی یک محور است که مجموعه‌ای از سیم‌ها در آن قرار گرفته است. آهنی که در آرماتور وجود دارد به حد زیادی میدان مغناطیسی را افزایش می‌دهد، این عمل باعث افزایش کشتاور بر روی آرماتور می‌گردد.

۶- بالشتک آرمیچر: یک آهنربا در میان یک پوشش عایقی که متصل به دو زغال است. بالشتک هنگام اتصال مدار خارجی موجب حرکت آرمیچر می‌شود و با ایجاد میدان مغناطیسی، کمک بسیاری به چرخش موتور می‌کند و این قسمت مانع از ورود گرد و غبار و حتی اشیای خارجی به داخل آرمیچر می‌‌شود.

۷- کلکتور: کلکتور از تیغه‌های مسی ذوزنقه‌ای‌ شکل که به‌خوبی عایق‌بندی شده و روی هم پرس شده‌اند، تشکیل شده است. وظیفه‌ی اصلی کلکتور در آرمیچر، ایجاد تماس و یا اتصال بین سیم پیچ و مدار الکتریکی خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *