آموزشی, مقالات

استارت ماشین چیست و چه اجزایی دارد؟

استارت ماشین

 هنگامی که داخل خودرو می‌نشینید، اولین کاری که برای به حرکت درآوردن اتوموبیل باید انجام دهید، روشن کردن آن است. برای این کار سوییچ را وارد کرده، می‌چرخانیم و خودرو روشن می‌شود.در زمان‌های گذشته اتومبیل ها این حرکات را بوسیله ابزاری بنام هندل انجام می دادند؛ هندل توسط راننده به سرعت به میل لنگ متصل و چرخانده می‌شد. با پیشرفت علم و تکنولوژی و ساخت قطعاتی از جمله استارت و موتور استارتmotor starter که این ابزار از ابزارهای اصلی خودرو محسوب میشد و در حال حاضر اتوموبیل ها برای روشن شدن موتور خود حرکت دوار یا چرخشی را از استارت دریافت می‌کنند.

استارت ماشین

موتور استارت

استارت چیست؟

 یک موتور کوچک است که با باتری کار می کند و موتور ماشین شما را روشن می کند. یک رله استارت بین باتری و موتور استارت motor starter قرار می گیرد و نیرو را منتقل می کند. بدون داشتن رله استارت و موتور مناسب ، نمی توانید حتی بدون پرش یا بکسل از یک پارکینگ خارج شوید. هر وسیله نقلیه ای در حقیقت یک موتور الکترونیکی قدرتمند دارد که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. استارت ماشین یکی از قطعات راه اندازی و مهم سیستم برق خودرو محسوب می‌شود. درواقع استارت از دو آهن ربای الکترونیکی تشکیل شده است که قدرت استارت بستگی به نیروی آهن ربایی آن دارد بنابراین خیلی مهم است که آهن ربا ها قدرت نیروی بالایی داشته باشند.

وظیفه اصلی استارت چیست؟

این قطعه از اهمیت بسزایی برای اتوموبیل دارد در جهت رساندن دور موتور خودرو حداقل ۱۰۰ دور بر دقیقه فعالیت می‌کند و همزمان با چرخاندن سوئیچ انرژی الکتریکی از باتری به استارت منتقل می گردد. استارت با چرخش خود، موتور را در جهت روشن شدن به حرکت در می‌آورد.

چند نوع استارت وجود دارد؟

۱. استارت گیربکسی

۲. استارت دنده مارپیچی کشویی

۳.استارت مدل دنده مارپیچی

اجزاء اصلی استارت چیست؟

۱.پوسته استارت

پوسته استارت متشکیل شده است از یک قطعه استوانه ای که همان پوسته اصلی محسوب می‌شود و از جنس فولاد ساخته شده است.

۲.بالشتک‌ استارت

در استارت چهار عدد بالشتک که از جنس فولاد است وجود دارد که در درون پوسته نصب می‌شود که بایستی حوزه مغناطیسی در اطراف آنها ایجاد شود.

۳.سیم پیچ

یک حلقه پر از سیم پیچ به دور بالشتک‌ها پیچیده می‌شود که هر استارت دارای چهار حلقه سیم پیچ می باشد. با کمک بالشتک و نیروی الکتریکی که وارد می‌شود حوزه مغناطیسی را ایجاد می کند.

۴.اتوماتیک(اتومات) استارت

این قطعه استوانه‌ای شکل است که بر روی پوسته اصلی در پوش جلویی استارت نصب می گردد. وظیفه این قطعه این است که جریان الکتریسیته را به سیم پیچ بالشتک انتقال می دهد. همزمان با پیش رانده شدن دنده، استارت توسط دو شاخه دنده هدایت می شود. این پیش راندن باعث درگیرشدن دنده استارت با دنده فلایویل می گردد.

۵.دنده استارت

این قطعه بر روی شفت آرمیچر و روی مارپیچ شفت آرمیچر قرار دارد.فقط در یک جهت خلاص و در جهت مخالف درگیر می گردد. وظیفه این قطعه انتقال نیروی گردشی مکانیکی از آرمیچر به دنده فلایویل و چرخاندن فلایویل است.

۶.آرمیچر استارت

این قطعه در مرکز شفت خود دارای پره‌های چک می باشد که سیم پیچ در داخل این هسته پیچیده می شود و دو سر سیم پیچ به کالکتور متصل و به سر شفت وصل می گردد. وظیفه این قطعه ایجاد فضای مخالف حوزه بالشتک است. در این زمان قطب‌های هم نام همدیگر را می‌رانند و باعث چرخش آرمیچر می‌شوند.

۷.زغال استارت

این وسیله از جنس کربن نرم و ترکیب درصد کمی مس است. این قطعه در رساندن الکتریسیته بر سر کالکتور آرمیچر در جهت تشکیل فضای مغناطیسی فعالیت می کند.

۸.کلگی استارت (سر استارت)

از جنس آلومینیوم خشک ساخته شده و محل نصب پوسته اصلی اتومات استارت بوده و نگه دارنده شفت آرمیچر است.شفت آرمیچر از سمت جلو درون بوشی که بر روی کلگی نصب شده قرار می گیرد.

۹.درپوش انتهای استارت (ته استارت)

ته استارت محل قرارگیری زغال‌های مثبت و منفی است که نگه دارنده شفت آرمیچر از انتهای آن نیز میب . شفت آرمیچر درون بوشی که روی درپوش انتهایی نصب شده قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *