آموزشی, مقالات

چرا باید قبل از استارت زدن کلاچ را بگیریم؟

کلاچ استارت Starter clutch

قبل از استارت زدن خودرو چه کاری باید انجام دهیم؟

استارت درانواع ماشین ها متفاوت است این تفاوت جزئی است اما عملکرد آنها یکسان است، به خصوص در زمان استارت زدن ، استارتر  اتوموبیل که یک موتور الکتریکی با گشتاور راه اندازی بالا می باشد و موتور را از طریق چرخ دنده ها که با نسبت زیادی، می چرخاند تا موتور راه اندازی شوند متفاوت است.

جعبه دنده خودروها که به وسیله کلاچ به موتور متصل می شوند و زمانی که دنده در حالت خلاص قرار می گیرد چرخ دنده ها هرزگرد و پینیون آزاد می چرخند. زمانی که وضعیت دسته دنده تغییر می کند، ماهک ها جابجا می شوند و دنده های خودرو درگیر می شوند تا نیروی موتور به جعبه دنده و بعد به چرخ ها انتقال یابد.

کلاچ استارت Starter clutch

گرفتن کلاچ در زمان روشن کردن خودرو چه تاثیری دارد؟

بسیاری از رانندگان پرسیده اند که گرفتن کلاچ در زمان استارت زدن و روشن کردن چه تاثیری در خودرو دارد؟ هنگامی که دنده را می گیریم ، تمام وزن خودرو بر موتور قرارمی گیرد و هنگام روشن شدن، موتور با مشکل روبرو می شود. شاید تا به حال زمانی که خودرو در دنده است ، آن را روشن کرده باشید در این موقع می دانید موتور در این حالت به راحتی روشن نخواهد شد پس ابتدا حتما قبل از روشن شدن خودرو دسته دنده را در حالت خلاصی قرار دهید.

اتوموبیل در حالت خلاصی چرخ دنده های هرزگرد گیربکس که غوطه ور در روغن غلیظ  می باشد در حال گردش بوده و این باعث هدر رفتن انرژی موتورمی شود، مخصوصا زمانی که هوا سرد است و روغن غلیظ تر می گردد. انرژی لازم برای اینکار زیاد نیست اما حجمی سنگین بر موتور وارد می شود به همین دلیل موجب اعمال فشار بیشتر بر موتور استارتر شده بنابراین آن را ضعیف تر می کند و لازم است قبل از روشن کردن خودروهای دنده ای، با گرفتن کلاچ موقع استارت زدن خودرو، موتور را کاملا از جعبه دنده خلاص کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *