آموزشی, مقالات

چگونه با قطعات خودرو ها آشنا شویم؟

قطعات خودرو Auto Parts

آیا تاکنون به قطعاتی مثل واتر پمپ یا دینام و استارتر فکر کرده اید که چه شکلی هستند؟ قطعات خودرو شاید گاهی با مشکل برخورد کنند و نیاز به تعویض داشته باشند. اما باید بدانید که چه کاری انجام می‌دهند و چه ظاهری دارند؟

وقتی که خودرو شما دچار مشکل می شود شما باید آن را به یک مکانیکی ببرید تا علت خرابی آن را تشخیص دهد تا بگوید کدام قطعه ماشین شما خراب شده است احتمالا مکانیک پس از بررسی و عیب یابی خودرو، به شما بگوید که تعدادی از قطعات خودرو شما باید تعویض شوند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از مهمترین قطعات اتومبیل که در مکانیکی با آنها سر و کار خواهید داشت را به شما معرفی کنیم.

 

موتور استارت

استارت یک موتور الکترونیکی است که موتور اتوموبیل به وسیله‌ آن شروع به کار می‌کند و در بخش انتهایی موتور ماشین سوار می‌شود، با روشن شدن موتور چرخ‌دنده‌ و چرخ‌دنده‌های روی فلایویل فعال و درگیر می شود. این موتور الکتریکی قدرتمند از قطعات زیر تشکیل شده است.

  •  آرمیچر
  •  زغال
  •  بالشتک
  •  دنده‌ استارت
  •  اتوماتیک استارت

 

 

تسمه تایم

تسمه تایم مانند ساعت مچی میمونه منظم و یکی از قطعات خودرو محسوب می شود که سوپاپ را به میل‌لنگ متصل می‌کند تا حرکت سوپاپ‌ها به‌درستی انجام شود. جایگاه این قطعه در سرسیلندر قرار دارد، حتما  در هنگام نصب و تنظیم این قطعه حساس بسیار  دقت کنید؛ چرا که کوچکترین بی دقتی هزینه‌های گزافی را برایتان به‌دنبال خواهد داشت.

تسمه تایم را باید در زمان‌های استاندارد و مشخصی تعویض کرد و درصورتی‌که تعویض به‌موقع انجام نگیرد سوپاپ و پیستون با یکدیگر برخورد می‌کنند که موجب کج شدن سوپاپ می گردد.

واتر پمپ

 یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو محسوب می شود که وظیفه گردش آب در موتور و خنک کردن آن را برعهده دارد. چرخیدن این قطعه برعهده تسمه تایم بوده که کارشناسان متخصص همراه مکانیک توصیه می‌کنند در برخی از اتوموبیل ها هرگاه قصد تعویض تسمه تایم را داشتید، بهتر است واتر پمپ را هم تعویض کنید. اگر از زیر رادیاتور خودرو متوجه نشت آب شدید احتمالا این قطعه خراب شده و در صورت خرابی واتر پمپ، واشر سرسیلندر و در حالت کلی موتور خودرو شما دچار مشکلات زیادی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *